MİMARLIK FAKÜLTESİNDEN YENİ ÖĞRENCİLERE SIRADIŞI KARŞILAMA

Yazar: | Tarih: 25 Eylül 2017

Mimarlık Fakültesi yeni akademik yılında 62 yeni mimarlık öğrencisini bilgilendirici ve eğlenceli bir programla karşıladı.
İki günlük sıradışı oryantasyon programının ilk günü OMÜ tarafından yapılan kurumsal bilgilendirme sonrasında Dekanımız Prof. Dr. Derya Oktay’ın Hoşgeldiniz konuşması ile başladı. Prof. Oktay konuşmasında Mimarlık Fakültesinin kuruluşundan bu yana vizyonunun parçası olan “çevre ve topluma duyarlı eğitim” “disiplinlerarası yaklaşım” ve “uluslararası ilişkiler” bağlamında yapılanları ve bugün geldiği noktayı örneklerle açıkladı; bu kapsamda Mimarlık Bölümü taban puanlarının geçen yıl ve bu yıl 400-446 MF puan aralığına çıkmasıyla köklü ve gelişmiş üniversitelerin bazılarının Mimarlık bölümlerinin puanlarıyla eşdeğer hale geldiğini bazılarını ise geçtiğini söyleyerek memnuniyetini belritti. Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Sağlam Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Fatih Us ve Yrd. Doç. Dr. Çağlar Koşun ve öğretim elemanları ile tanışma öğrenci proje sergisi ve (Mimarlar Odası destekli) kokteyl ile devam eden ilk gün programı Kafakabin grubunun ön bahçedeki canlı müzik dinletisi ile neşeli ve coşkulu bir şekilde devam etti.
“Mimarlık basit bir yapı çizme/tasarlama işi değildir”
Programın ikinci günü gerçekleştirilen “Mimarlık - Mimari - Mimar - ‘İyi Mimar’ ...” ‘başlıklı ‘ilk ders’ kapsamında Prof. Dr. Derya Oktay bu kavramlara açıklık getirerek Mimarlığın basitçe bir yapı çizme/tasarlama işi değil bir yaşam çevresi oluşturma sanatı ve bilimi olduğunu iyi bir mimar olmanın ise çok yönlülük araştırma görgü ve kültür ile beslenen bir birikim ve yere ve insana duyarlılık gerektirdiğini vurguladı.
Programın ikinci günü Avusturalyalı mimar ve Öğretim Görevlisi John Lewis’in Araştırma Görevlileri Hilal Parlak Arslan ve Yasemin Kütük Erol yardımıyla yürüttüğü “Anılardaki Mekanlar ve Canlandırmalar” temalı atölye çalışmasında öğrenciler kendi yaşam tecrübelerinden bir anıyı çizim ile görselleştirerek ilk eskizlerini yaptılar ve böylece mimarlık eğitimlerine ilk adımı atmış oldular.
Oryantasyon Programı Türkiye’nin çok çeşitli kentlerinden gelen öğrencilere Mimarlık Fakültesi’nin yer aldığı Güzel Sanatlar Kampüsü ve Mimarlık Fakültesi binasının Sanat ve Tasarım kulübü üyesi öğrenciler tarafından tanıtılmasıyla sona erdi.