Mimarlık Fakültesi ilk Mezuniyet töreni coşkuyla gerçekleşti.

Yazar: | Tarih: 11 Ağustos 2017

OMÜ Mimarlık Fakültesi’nin ilk mezuniyet töreni 29 Mayıs 2017 tarihinde Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Mimarlık Bölümü 2016-2017 mezunlarıyla gerekleştirildi. Törene Samsun Valisi İbrahim Şahin Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay çeşitli fakülte dekanları Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu akademisyenler mezunlar ve aileleri katıldı.

Mimarlık Bölümü 'Bitirme Projeleri Sergisi'nin Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Fakülte yöneticileri tarafından açılmasıyla başlayan mezuniyet töreni OMÜ Devlet Konservatuarı öğrencilerinin verdiği viyolonsel-gitar resitali eşliğindeki sinevizyon gösterisiyle devam etti. Mimarlık Fakültesinin kuruluşundan bu yana geçirdiği evrim gerçekleştirilen etkinlikler erişilen başarılar ve öğrencilerin anı fotoğraflarından oluşan gösteri izleyenlerden büyük beğeni topladı.

Törende yapılan konuşmalardan ilki Mimarlık Fakültesi'nde öğrenim gören mezunlar adına ilk dönem mezunları birincisi Elif ŞENCAL tarafından gerçekleştirildi. Elif Şencal OMÜ Mimarlık Bölümünden çok olumlu duygularla ayrıldığını belirtirken Atatürk ilkelerine bağlı bir şekilde fakültesini en iyi ortamlarda başarı ile temsil edeceğinin sözünü verdi.

"Başarılarınızla gururlanmak istiyoruz"
İlk mezunlarını mimarlık dünyasına kazandırmanın sevinç ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Prof. Dr. Derya Oktay kuruluşunda yer aldığı fakültenin geliştirilmesini önceleri bir ‘proje’ hayatının en önemli uygulama projesi olarak gördüğünü dile getirerek dört yıl sonunda kurumuyla iyice bütünleştiğini ve bir aile olduklarını ifade etti. "45 senelik eski bir binadan modern bir Mimarlık Fakültesi yaratmak sınırlı akademik kadromuzla eğitimi uygun bir şekilde sürdürmek oldukça zor bir süreçti” şeklinde konuşan Prof. Oktay bu süreçte emeği geçen ve destek olan herkese teşekkür etti.

“Sizler bizim kurucu mezunlarımızsınız!”
Prof. Oktay mezunlara şöyle seslendi: “Sizlerle yeni olmanın getirdiği zorlukları birlikte yaşadık. Güzel gelişmeleri de birlikte yaşadık paylaştık. Sizler bizim ‘kurucu mezunlarımızsınız!’. Ancak hepinizin iyi bildiğine inanıyorum ki biz sizlere asla yeni var olmaya çalışan mütevazı bir fakülte ya da bölüm gibi değil alanımızda hep en iyileri örnek alan hatta bazı konularda öne çıkmaya çalışan bir yönetim çizgisiyle hareket ettik. Kente çevreye ve topluma duyarlılığı gözeten bir vizyon ve eğitim programı kapsamında sizleri belli dönemlerde sürdürülebilir tasarım konusunda deneyimli ünlü mimarlarla bir araya getirdik; saygın yabancı öğretim üyelerinden dersler aldırarak uluslararası ortamla kolayca kaynaşabilmenize zemin hazırladık” şeklinde konuşmasını sürdürdü. Bu alanda bir öğrencilerinin ve asistanlarının önemli bir uluslararası yarışmada aldıkları üçüncülük ödülünün de bunun erken bir göstergesi sayılabileceğini sözlerine ekledi.

“Kendi kendinizin eleştirmeni olun”
Dekan Prof. Oktay “Bizler sizinle bilgilerimizi birikimlerimizi paylaştık. Ancak sizlerden de beklentilerimiz var: Biz sizin ilk mezunlarımız ilk OMÜ’lü mimarlar olarak elde edeceğiniz başarılarla yaptıklarınızla gururlanmak istiyoruz. Mimar olarak ne gibi bir çalışma ortamı içinde olursanız olun yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Artık sizlere kritik verecek eleştirileriyle yönlendirecek hocalarınız yok jüriler yok; ama siz kendi kendinizin eleştirmeni olun meraklı olun ve mesleki etik çizgisinden ayrılmayın. Hayaller kurarken değerlerinize sahip çıkmayı da unutmayın!” sözleriyle konuşmasını tamamladı ve mezunları kutladı.

"Fakültenin kente olumlu katkıları şimdiden hissediliyor"
Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu konuşmasında Mimarlık Fakültesinin yeni bir fakülte olmasına rağmen kente olumlu katkıların şimdiden hissedilmeye başladığını vurgulayarak ilerleyen dönemlerde bu katkının artarak devam edeceğine inandığını söyledi. Mezunlara etik davranmalarını ve adil olmalarını nasihat eden Başkan Memişoğlu "geçmişle geleceğin bağını kuran mimarlar olmanızı diliyorum. Yolunuz açık olsun" diyerek konuşmasını noktaladı.

"Mimarlik yaşam alanlarimizi tasarlayan önemli bir meslek… G**eleceğe de taşınabilecek mimari eserler tasarlayını "**
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise konuşmasında Mimarlık Fakültesinin ilk mezunlarının meslek hayatlarında sadece kendilerini değil üniversiteyi de temsil edeceğini belirterek "Sorumluluklarınız arttı. Bunun altından kalkacak donanımı eğitim hayatınız boyunca aldığınıza inanıyorum." dedi.
Mimarlığı yaşam alanlarımızı tasarlayan önemli bir meslek olarak tanımlayan Rektör Bilgiç Türkiye'deki mevcut yaşam alanlarının özensiz ve estetikten uzak olduğu konusuna değindi. Prof. Dr. Bilgiç öğrencilere meslek hayatlarında bu konuda özenli davranmaları tavsiyesinde bulundu. Mezunlara geleceğe de taşınabilecek nitelikte mimari eserler tasarlamalarını öneren Rektör Sait Bilgiç "Yetiştirdiğimiz tüm gençlere güveniyoruz. Sizden yarattığınız güzelliklerle ülkemize hizmet etmenizi diliyoruz. Bugün mezun olan genç mimarlarımızın sağlık ve başarı ile yollarına devam etmelerini temenni ederim" şeklinde konuştu.

"Meslek hayatınızda Türkiye sınırlarını aşın"
Samsun Valisi İbrahim Şahin yaptığı konuşmada mimarlığın her yerde geçerli evrensel bir meslek olduğunu söyleyerek mezunlardan kendilerini Türkiye içinde sınırlamamalarını istedi. Vali Şahin "Dört yıllık bir fakülte olmasına rağmen ülkemizdeki mimarlık fakülteleri arasında şimdiden ülke genelinde ilk 15'in içine girmiş olduğunu öğrendiğim bir fakülteden 42 yıllık köklü bir üniversiteden mezun olmak bir ayrıcalıktır” vurgusunu yaparak mezunlara birden fazla dil öğrenmelerini ve yereli ihmal etmeden dünyaya açılmalarını tavsiye etti.

Konuşmaların ardından Vali İbrahim Şahin fakülte birincisi Elif Şencal'a Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç fakülte ikincisi Ecem Yıldız'a ve Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu fakülte üçüncüsü Nihan Albayrak'a başarı belgeleri ve hediyelerini takdim etti.

Törende daha sonra İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen "Uluslararası Sürdürülebilir Öğrenci Tasarım Yarışmasında" üçüncülük kazanarak Mimarlık Fakültesi'ni onurlandıran iki gün içinde Madrid'deki uluslarararası aşamada yarışarak OMÜ Mimarlık Fakültesini temsil edecek olan Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Muammer Yaman ve son sınıf öğrencisi Ali Gökaslan tasarımlarıyla ilgili bir kısa sunum gerçekleştirdi. Kendilerine Dekan Prof. Dr. Derya Oktay tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

Tören OMÜ diploması alan 59 öğrenci ve özel öğrenci statüsünde okuyan 43 öğrenciye başarı belgelerinin takdim edilmesiyle devam etti. Dekan Prof. Oktay ile birlikte hep bir ağızdan "Mimarlık Yemini" ettiler ve coşkuyla keplerini fırlattılar.