Deneyimli Mimar CEM ERÖZÜ ile KÜLTÜR KONAKLAMA VE SPOR MERKEZİ TASARIM VE UYGULAMASI SEMİNERİ

Yazar: | Tarih: 29 Eylül 2017

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yeni akademik yılın ilk semineri İstanbul’un köklü geçmişe sahip mimarlık ofislerinden Erözü Mimarlık Yöneticisi İTÜ Mimarlık Fakültesi eski öğretim elemanı Yüksek Mimar Cem ERÖZÜ tarafından “Kentsel Dönüşüm Bağlamında Kültür Konaklama ve Spor Tesisleri Tasarımı ve Uygulaması: Dudullu - İstanbul Örneği” konusunda gerçekleştirildi. OMÜ Sahnesi’nde gerçekleştirilen Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay Mimarlık Bölüm Başkanı Hakan Sağlam ve Samsunlu mimarların katıldığı etkinliğe Mimarlık Fakültesi ve diğer fakültelerden öğrenci ve öğretim elemanları yoğun ilgi gösterdi.

Y. Mimar Erözü seminerinde iş saatleri dışında tümüyle işlevsiz karanlık bir bölge olan Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kente ve bölgeye katkılarda bulunmak üzere planlanan ‘Kültür Konaklama ve Spor Tesisleri’nin tasarım sürecini ve bu süreçte yaşadığı ilginç deneyimleri aktardı. Bu süreçte sanayi bölgesinde yaşam kalitesinin artırılması çalışanların kültürel gelişimi insanı ve çevreyi ön plana alan kullanıcı dostu tasarım ile ilgili yönlendirmelere dikkat çekilirken mimarinin sadece biçim ve estetik konularıyla sınırlı olmadığı mekan organizasyonunun da doğru çözülmesi gerektiği; projenin fikirden uygulamaya geçiş sürecinde mimarın liderliğinde en başından itibaren mühendis iç mimar ve diğer profesyonellerle birlikte çalışılması gerektiği bu yapılmazsa özenle oluşturan tasarımların istenmeyen değişikliklere maruz kalabileceği örneklerle açıklandı. Tüm bu süreçte mimar ve işveren ilişkisinin sağlıklı yürütülebilmesinin önemini de vurgulayan Erözü mimarın haklarına sahip çıkması ve doğruları savunmada taviz vermemesi gerektiğini bunun da güçlü bir bilgi ve donanım gerektirdiğini söyledi.

Konuk mimar seminerin sonunda Dekan Prof. Oktay’ın yönettiği soru-cevap oturumunda öğrencilerden ve öğretim elemanlarından gelen soruları yanıtladı. Seminerin bir değerlendirmesini yapan Prof. Oktay Mimarlık Bölümü’nde bu dönem yürütülen Bitirme Projesi kapsamında verilen proje konusunu da destekleyen bu seminerde vurgulanan ‘çevre ve insana duyarlı tasarım’ ve ‘disiplinlerarası çalışma’ gibi konuların Mimarlık Fakültesinin vizyonuyla bire bir örtüşmesi nedeniyle memnuniyetini dile getirdi. Etkinlik Cem Erözü’nün Prof. Oktay’ın elinden Ondokuz Mayıs Üniversitesi fidan sertifikası ile sunulan teşekkür belgesini almasıyla sonlandı.